Nuvo-9154GC
4台のGMSL2カメラ、150W NVIDIA® RTX GPU、およびIntel® 第14世代/第13世代/第12世代Core™プロセッサーに対応した堅牢設計のGPUコンピュータ
BOX型 Core i9-14900Core i9-13900Core i9-12900Core i7-14700Core i7-13700Core i7-12700Core i5-14000Core i5-13000Core i5-12000Core i3-14000Core i3-13000Core i3-12000 1GPU DC電源 (or ACアダプタ) GPUコンピューティング ファクトリーオートメーション 監視用 マシンビジョン 車載 高温・低温対応 DC電源対応 PoE 長期供給
- Intel® 第14世代/第13世代/第12世代 Core™ 24コア/32スレッド、35W/65W CPUに対応
- 最大150W TDPのNVIDIA® RTX™シリーズGPUカードに対応
- 4台のGMSL2カメラに対応。一部のGMSL2カメラ用ドライバーに対応(Linuxのみ)
- フレーム同期キャリブレーション用のGPS PPS入力×1およびGPS PPS出力×1
- CAN 2.0×2、2.5GbE×5、PoE+対応GbE×1 (ポート3~6)
- USB 3.2 Gen2x2 Type-Cポート×1、USB 3.2 Type-Aポート×6
- -25°C~60°Cの広温度範囲での堅牢な動作
- 8V~48Vの広範囲DC入力、イグニッション電源制御機能内蔵
製品仕様
| System Core | ||
|---|---|---|
| Processor | Supporting Intel® 14th-Gen Core™ CPU (LGA1700 socket, 65W/ 35W TDP)[1][2] – Intel® Core™ i9-14900/ i9-14900T – Intel® Core™ i7-14700/ i7-14700T – Intel® Core™ i5-14500/ i5-14400/ i5-14500T – Intel® Core™ i3-14100/ i3-14100T |
|
| Supporting Intel® 13th-Gen Core™ CPU (LGA1700 socket, 65W/ 35W TDP) – Intel® Core™ i9-13900E/ i9-13900TE – Intel® Core™ i7-13700E/ i7-13700TE – Intel® Core™ i5-13500E/ i5-13400E/ i5-13500TE – Intel® Core™ i3-13100E/ i3-13100TE |
Support Intel® 12th-Gen Core™ CPU(LGA1700 socket, 35W/ 65W TDP) – Intel® Core™ i9-12900E/ i9-12900TE – Intel® Core™ i7-12700E/ i7-12700TE – Intel® Core™ i5-12500E/ i5-12500TE – Intel® Core™ i3-12100E/ i3-12100TE – Intel® Pentium® G7400E/ G7400TE – Intel® Celeron® G6900E/ G6900TE |
|
| Chipset | Intel® Q670E Platform Controller Hub | |
| Graphics | Integrated Intel® UHD Graphics 770 (32EU) / 730 (24EU) | |
| Memory | Up to 128 GB DDR5 4800 SDRAM (two SODIMM slots) | |
| AMT | Supports Intel vPro/ AMT 16.0 | |
| TPM | Supports dTPM 2.0 | |
| I/O Interface | ||
| GMSL2 | 4x GMSL2 automotive cameras via 1x 4-port Mini-FAKRA Z connector, supporting selected GMSL2 camera configurations, including but not limited to: Configuration A: 2x 8MP + 1x 3MP @ 30 FPS Configuration B: 4x 5MP @ 30 FPS | Configuration C: 4x 3MP @ 30 FPS Configuration D: 4x 2MP @ 60 FPS | Configuration E: 4x 2MP @ 30 FPS |
|
| GPS PPS | 1x isolated GPS PPS input 1x GPS PPS output 1x PPS LED (for debug) |
|
| CAN | 2x CAN 2.0 with configurable CAN bus termination | |
| Ethernet | 5x 2.5G Ethernet by I226-IT/ I225-IT and 1x Gigabit Ethernet by I219-LM with screw-lock | |
| PoE+ | IEEE 802.3at PoE+ PSE for Port 3 to Port 6. 100W total power budget | |
| USB | 1x USB 3.2 Gen2x2 (20 Gbps) port in type-C connector with screw-lock 4x USB 3.2 Gen2x1 (10 Gbps) ports in type-A connectors 2x USB 3.2 Gen1x1 (5 Gbps) ports in type-A connectors 2x USB 2.0 ports |
|
| Video Port (Integrated Graphics) |
1x VGA connector, supporting 1920 x 1200 resolution 1x DVI-D connector, supporting 1920 x 1200 resolution 1x DisplayPort connector, supporting 4096 x 2304 resolution |
|
| Serial Port | 2x software-programmable RS-232/ 422/ 485 ports (COM1/COM2) 2x RS-232 ports (COM3/COM4) |
|
| Audio | 1x 3.5 mm jack for mic-in and speaker-out | |
| Storage Interface | |
|---|---|
| SATA HDD | 2x internal SATA port for 2.5″ HDD/ SSD installation, supporting RAID 0/ 1 |
| M.2 | 1x M.2 2280 M key socket (PCIe Gen4 x4) for NVMe SSD |
| Expansion Bus | |
| PCI Express | 1x PCIe x16 slot@Gen3, 16-lanes PCIe signals in Cassette for installing an NVIDIA® graphics card up to 150W TDP (Max. graphics card dimension is 188 mm(L) x 131 mm(W), dual slot allocation) |
| Mini-PCI Express | 1x full-size mini PCI Express socket |
| M.2 | 1x M.2 3042/3052 B key socket with SIM slot for M.2 4G/ 5G module |
| Power Supply | |
| DC Input | 1x 3-pin pluggable terminal block for 8 to 48V DC input [1] |
| Remote Ctrl. & LED Output | 1x 3-pin pluggable terminal block for remote control and PWR LED output |
| Ignition Control | 15 pre-defined on/ off delay modes from panel rotary switch |
| Mechanical | |
| Dimension | 240 mm (W) x 225 mm (D) x 110.5 mm (H) |
| Weight | 3.97 kg |
| Mounting | Wall-mount (standard) or damping bracket (optional) |
| Environmental | |
| Operating Temperature | With 35W CPU and 150W GPU -25°C to 60°C[2][3] With 65W CPU and 150W GPU -25°C to 60°C[2][3] (configured as 35W TDP) -25°C to 50°C[2][3] (configured as 65W TDP) |
| Storage Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Humidity | 10%~90% , non-condensing |
| Vibration | MIL-STD-810H, Method 514.8, Category 4 |
| Shock | MIL-STD-810H, Method 516.8, Procedure I |
| EMC | CE/FCC Class A, according to EN 55032 & EN 55035 |
[1]The system is designed to tolerate 8V to 48V voltage fluctuation. The minimal voltage is required with different system configuration. For system with 35W CPU and 150W GPU, 12V or above DC voltage is recommended. For a system with a 65W CPU and 150W GPU, with or without additional PoE+ PD and/or high-watt PCIe cards, a DC voltage of 24V or above is recommended.
Alternatively, users may select an appropriate DC input voltage by considering both the 16A current limitation of the DC input connector and the total system power load.
[2]For sub-zero operating temperature, a wide temperature HDD or Solid State Disk (SSD) is required.
[3]For CPU operating at 65W mode, the highest operating temperature shall be limited to 50°C and thermal throttling may occur when sustained full-loading applied. Users can configure CPU power in BIOS to allow higher operating temperature.



