産業用PC
POC-764VR
PoE+ 4、RAID 0/1をサポートする2.5” SSD x2を搭載するIntel® Core™ i3-N305ファンレス管理システム
BOX型 Mobile Core i3-N300 DC電源 (or ACアダプタ) ファクトリーオートメーション 監視用 マシンビジョン 車載 IoT サイネージ PoE
- Intel® Alder Lake Core™ i3-N305プロセッサー、15W、 Eコア x8
- 最大16GBのDDR5-4800 SODIMM
- GbEポートPoE+ x4、2.5GbE LANポート x1
- ネジロック付USB 3.2 Gen2ポート x4
- M.2 2280 Mキーソケット x1、micro SIMカード対応のMiniPCIeソケット x2
- RAID 0/1/JBODをサポートする2.5” SSD x2
- -10 °C~70 °Cの温度で動作
- 8~35VのDC入力、イグニッションパワーコントロール内蔵
製品仕様
| System Core | |
|---|---|
| Processor | Intel® Alder Lake Core™ i3-N305 processor(8C/8T, 1.8/3.8 GHz, 15W TDP) |
| Graphics | Integrated Intel® UHD Graphics with 32EUs |
| Memory | Up to 16 GB DDR5-4800 SDRAM (one SODIMM socket) |
| TPM | Supports dTPM 2.0 |
| I/O Interface | |
| Ethernet | 4x Gb Ethernet ports by Intel® I350-AM4 (port #1~4) 1x 2.5Gb Ethernet port by Intel® I226-IT (port #5) |
| POE+ | IEEE 802.3at PoE+ on port #1~ 4 |
| Native Video Port | 1x DP++, Supporting 4096 x 2160 resolution 1x HDMI1.4b, Supporting 3840 x 2160 30Hz |
| Serial Port | 1x Software-programmable RS-232/422/485 ports (COM1) 3x 3-wire RS-232 ports (COM2/3/4) or 1x RS-422/485 port (COM2) |
| USB | 4x USB 3.2 Gen2 ports with screw-lock |
| Isolated DIO | 4-CH isolated DI and 4-CH isolated DO |
| Storage Interface | |
| M.2 | 1x M.2 2280 M key socket (PCIe Gen3 x1) for NVMe SSD storage (supports SATA signal) |
| SATA HDD | 2x internal SATA port for 2.5″ SSD installation, supporting hardware RAID 0/ 1/ JBOD (with hot-swappable functionality in RAID1 mode only) |
| Expansion Bus | |
| mini-PCI-E | 2x full-size mini PCI Express socket with internal micro SIM socket |
| Power Supply | |
|---|---|
| DC Input | 1x 3-pin pluggable terminal block for 8 to 35V DC input with built-in ignition power control |
| Mechanical | |
| Dimension | 175.8mm (W) x 115.5mm (D) x 67.9mm (H) |
| Weight | 1.45 kg |
| Mounting | DIN-rail mount (standard) or wall-mount (optional) |
| Environmental | |
| Operating Temperature | With FAN Kit -10°C ~ 70°C [1]/[2] Without FAN Kit -10°C ~ 55°C [1] |
| Storage Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Humidity | 10%~90% , non-condensing |
| Vibration | MIL-STD-810H, Method 514.8, Category 4 |
| Shock | MIL-STD-810H, Method 516.8, Procedure I |
| EMC | CE/FCC Class A, according to EN 55032 & EN 55035 |
[1] 動作温度が氷点下または55°Cを超える場合は、広温度範囲対応のソリッドステートドライブ(SSD)が必要です。
[2] 周囲温度が55°Cを超える環境で動作させる場合は、オプションのファンキットの使用を推奨します。
ご注文から納品までの流れ「発注方法がわからない」「納品までの流れがイメージできない」そんな不安を解消いたします!


