産業用PC
POC-751VTC
PoE+ x4、HDMI、SocketCAN、WiFi/ 4G/ 5Gモジュール用のmPCIeを搭載したIntel® Core™ i3-N305超小型車載コンピュータ
BOX型 Mobile Core i3-N300 DC電源 (or ACアダプタ) 車載 DC電源対応 PoE
- Intel® Alder Lake Core™ i3-N305コンピュータ、15W、 Eコア x8
- GbE PoE+ポート x4 / ネジロック付きUSB3.2 Gen 2 x4
- DP ++ / HDMI 1.4bのデュアルディスプレイ出力
- 絶縁CAN 2.0ポート x2、LinuxでSocketCANをサポート
- Wi-Fi / 4G / 5Gモジュール用mPCIe x2、ヒートシンクで伝導冷却k
- 絶縁DIチャンネル x8、絶縁DOチャンネル x8
- 8V~35VのDC入力、イグニッションパワーコントロール内蔵
- Eマーク認定、EN 50155 EMC準拠
製品仕様
| System Core | |
|---|---|
| Processor | Intel® Alder Lake Core™ i3-N305 processor (8C/8T, 1.8/3.8 GHz, 15W TDP) |
| Graphics | Integrated Intel® UHD Graphics with 32EUs |
| Memory | Up to 16 GB DDR5-4800 SDRAM (one SODIMM socket) |
| TPM | Supports TPM 2.0 |
| Panel I/O Interface | |
| Ethernet | 4x Gb Ethernet ports by Intel® I350-AM4 |
| POE | 4x IEEE 802.3at Gigabit PoE+ ports via RJ45 connector |
| USB | 4x USB 3.2 Gen2 ports with screw-lock |
| CAN Bus | 2x isolated CAN 2.0 port, supporting SocketCAN in Linux |
| Isolated DIO | 4x isolated DI and 4x isolated DO (on MB) 4x isolated DI and 4x isolated DO (on MezIO) |
| Video Port | 1x DP++, supporting 4096 x 2160 @ 60Hz 1x HDMI1.4b, supporting 3840 x 2160 @ 30Hz |
| Serial Port | 1x software-programmable RS-232/422/485 ports (COM1) 3x 3-wire RS-232 ports (COM2/3/4) or 1x RS-422/485 port (COM2) |
| Storage Interface | |
| M.2 | 1x M.2 2280 M key socket for SATA SSD storage |
| Expansion Bus | |
| mini-PCIe | 2x full-size mPCIe for WiFi/ 4G/ 5G module with conduction-cooled heatsink |
| Power Supply | |
|---|---|
| DC Input | 1x 3-pin pluggable terminal block for 8V to 35V DC input(IGN/GND/V+) |
| Ignition Control | Built-in ignition power control |
| Remote Ctrl.& LED Output | 1x 3-pin pluggable terminal block for remote control and PWR LED output |
| Mechanical | |
| Dimension | 176mm (W) x 116mm (D) x 64mm (H) |
| Weight | 1.7 kg |
| Mounting | Horizontal-type wall-mount (Standard) Vertical-type wall-mount (Optional) |
| Environmental | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 70°C |
| Storage Temperature | -40°C ~85°C |
| Humidity | 10%~90% , non-condensing |
| Vibration | EN 50155:2017/ IEC 61373, Category I, Class B – Body mounted |
| Shock | EN 50155:2017/ IEC 61373, Category I, Class B – Body mounted |
| EMC | E-Mark, EN 50121 (EN 50155 EMC) CE/FCC Class A, according to EN 55032 & EN 55035 |
* 動作温度が氷点下または60°Cを超える場合は、広温度範囲対応のHDDまたはソリッドステートドライブ(SSD)が必要です。
ご注文から納品までの流れ「発注方法がわからない」「納品までの流れがイメージできない」そんな不安を解消いたします!



