産業用PC
POC-700-FT
PoE+ x4、USB 3.2 x4、MezIO®インターフェース、フラットトップヒートシンク搭載のIntel® Alder Lake超小型組込みコンピュータ
BOX型 Mobile Core i3-N300Atom x7000E DC電源 (or ACアダプタ) ファクトリーオートメーション 監視用 マシンビジョン 車載 IoT サイネージ DC電源対応 PoE 防水 防塵
- Intel® Alder Lake Core™ i3-N305プロセッサー、15W、E-コア x8またはAtom® x7425E
- 最大16GBのDDR5-4800 SODIMM
- フラットトップヒートシンク設計
- -25 °C~60 °Cの広範囲温度に対応した堅牢なファンレス動作
- GbE PoE+ポート x4 / USB3.2 Gen 2 x4、ネジロック付き
- 4チャンネル絶縁DI + 4チャンネル絶縁DO
- DP++ / HDMI 1.4bデュアルディスプレイ出力
- MezIO®対応
製品仕様
| System Core | ||
|---|---|---|
| Processor | POC-715-FT
Intel® Alder Lake Core™ i3-N305 processor (8C/8T, 1.8/3.8 GHz,15W TDP) |
|
| POC-712-FT
Intel® Alder Lake Atom® x7425E processor (4C/4T, 1.5 /3.4 GHz, 12W TDP) |
||
| Graphics | POC-715-FT
Integrated Intel® UHD Graphics with 32EUs |
|
| POC-712-FT
Integrated Intel® UHD Graphics with 24EUs |
||
| Memory | Up to 16 GB DDR5-4800 SDRAM (one SODIMM socket) | |
| TPM | Supports dTPM 2.0 | |
| Panel I/O Interface | ||
| Ethernet | 4x Gb Ethernet ports by Intel® I350-AM4 | |
| PoE+ | POC-715-FT
IEEE 802.3at PoE+ on port #1~ 4 |
|
| POC-712-FT
– |
||
| Native Video Port | 1x DP++, Supporting 4096 x 2160 resolution 1x HDMI1.4b, Supporting 3840 x 2160 30Hz |
|
| Serial Port | 1x Software-programmable RS-232/422/485 ports (COM1) 3x 3-wire RS-232 ports (COM2/3/4) or 1x RS-422/485 port (COM2) |
|
| USB | 4x USB 3.2 Gen2 ports with screw-lock | |
| Isolated DIO | 4-CH isolated DI and 4-CH isolated DO | |
| Storage Interface | ||
| M.2 | 1x M.2 2280 M key socket (PCIe Gen3 x1) for NVMe SSD storage(supports SATA signal) | |
| Expansion Bus | ||
| mini-PCIe | 1x full-size mini PCI Express socket with internal micro SIM socket | |
| Expandable I/O | 1x MezIO® expansion interface for Neousys MezIO® modules | |
| Power Supply | |
|---|---|
| DC Input | 1x 3-pin pluggable terminal block for 8 to 35V DC input |
| Remote Ctrl.& LED Output | 1x 3-pin pluggable terminal block for remote control and PWR LED output |
| Mechanical | |
| Dimension | 175.8mm (W) x 115.5mm (D) x 51.65mm (H) |
| Weight | 1.2kg |
| Mounting | Wall-mount (Standard) |
| Environmental | |
| Operating Temperature | -25°C ~ 60°C [1][2] |
| Storage Temperature | 40°C ~ 85°C |
| Humidity | 10%~90% , non-condensing |
| Vibration | MIL-STD-810H, Method 514.8, Category 4 |
| Shock | MIL-STD-810H, Method 516.8, Procedure I |
| EMC | CE/ FCC Class A, according to EN 55032 & EN 55035 |
[1] 氷点下の動作温度では、広範囲の温度範囲での保管が必要です。
[2] 本システムは、筐体内の環境を模擬するため、高温環境下で幅60cm×奥行60cm×高さ0.3cmのアルミニウムパネルに取り付けた状態で試験を行いました。詳細については、取扱説明書をご参照ください。
ご注文から納品までの流れ「発注方法がわからない」「納品までの流れがイメージできない」そんな不安を解消いたします!


