産業用PC
Nuvo-9531-FT
Intel® 第14世代/第13世代/第12世代 Core™ CPU 搭載、コンパクトなファンレス・フラットトップ型ヒートシンクPC(2.5GbE×4、USB 3.2×4、ホットスワップ対応HDDトレイ×1)
BOX型 Core i9-14900Core i9-13900Core i9-12900Core i7-14700Core i7-13700Core i7-12700Core i5-14000Core i5-13000Core i5-12000Core i3-14000Core i3-13000Core i3-12000Pentium Gold G7400Celeron G6900 DC電源 (or ACアダプタ) ファクトリーオートメーション 監視用 マシンビジョン 車載 ファンレス DIO PoE
- 212 x 165 x 45 mm の薄型設計、フラットトップヒートシンク搭載
- Intel® 第14世代/第13世代/第12世代 Core™ 65W/35W LGA1700 CPU
- 堅牢な設計、-25°C~60°Cでのファンレス動作
- PoE+対応の2.5GbEポート×4、ネジ固定式USB 3.2 Gen 1ポート×4
- ストレージ用M.2 2280 Gen4 x4 NVMeスロット×1、ホットスワップ対応HDDトレイ×1
- 4チャネル絶縁DIおよび4チャネル絶縁DO
- VGA + DPデュアルディスプレイ出力
- オプションのイグニッション電源制御
製品仕様
| System Core | ||
|---|---|---|
| Processor | Supporting Intel® 14th-Gen Core™ CPU (LGA1700 socket, 65W/ 35W TDP) – Intel® Core™ i9-14900/ i9-14900T – Intel® Core™ i7-14700/ i7-14700T – Intel® Core™ i5-14500/ i5-14400/ i5-14500T – Intel® Core™ i3-14100/ i3-14100T |
|
| Supporting Intel® 13th-Gen Core™ CPU[1] (LGA1700 socket, 65W/ 35W TDP) – Intel® Core™ i9-13900E/ i9-13900TE – Intel® Core™ i7-13700E/ i7-13700TE – Intel® Core™ i5-13500E/ i5-13400E/ i5-13500TE – Intel® Core™ i3-13100E/ i3-13100TE |
Support Intel® 12th-Gen Core™ CPU (LGA1700 socket, 35W/ 65W TDP) – Intel® Core™ i9-12900E/ i9-12900TE – Intel® Core™ i7-12700E/ i7-12700TE – Intel® Core™ i5-12500E/ i5-12500TE – Intel® Core™ i3-12100E/ i3-12100TE – Intel® Pentium® G7400E/ G7400TE – Intel® Celeron® G6900E/ G6900TE |
|
| Chipset | Intel® H610E platform controller hub | |
| Graphics | Integrated Intel® UHD Graphics 770 (32EU) / 730 (24EU) | |
| Memory | Up to 32GB non-ECC DDR4 3200 SDRAM (one SODIMM slot) | |
| TPM | Supports dTPM 2.0 | |
| I/O Interface | ||
| Ethernet Port | 4x 2.5GBASE-T Ethernet ports by Intel® I226-IT GbE controllers | |
| PoE+ | Optional IEEE 802.3at PoE+ PSE for 4x 2.5GbE ports 100 W total power budget | |
| USB 3.2 | 4x USB 3.2 Gen1 (5 Gbps) ports | |
| USB 2.0 | 2x USB 2.0 ports | |
| Video Port (Integrated Graphics) |
1x VGA output, supporting 1920 x 1200 resolution 1x DisplayPort, supporting 4096 x 2304 resolution |
|
| Serial Port | 1x software-programmable RS-232/422/485 ports (COM1) 3x 3-wire RS-232 ports (COM2/3/4) or 1x RS-422/485 port (COM2) |
|
| Audio | 1x 3.5 mm jack for mic-in and speaker-out | |
| Isolated DIO | 4-CH isolated DI and 4-CH isolated DO | |
| Internal Expansion Bus | |
|---|---|
| Mini PCI Express | 2x full-size mini PCI Express sockets with internal SIM sockets |
| M.2 E key | 1x M.2 2230 E key socket for WiFi5, WiFi6 or Google edge TPU module |
| Storage Interface | |
| SATA HDD | 1x hot-swappable 2.5″ HDD/ SSD tray for 7mm HDD/ SSD |
| M.2 | 1x M.2 2280 M key socket (PCIe Gen4 x4) for NVMe SSD |
| Power Supply | |
| DC Input | 1x 3-pin pluggable terminal block for 8 to 48V DC input with optional ignition power control |
| Mechanical | |
| Dimension | 212 mm (W) x 165 mm (D) x 45 mm (H) |
| Weight | 2.4kg |
| Mounting | Wall-mount (optional) |
| Environmental | |
| Operating Temperature | with 35W CPU -25°C ~ 60°C [1][2] with 65W CPU -25°C ~ 60°C[1][2](configured as 35W TDP) |
| Storage Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Humidity | 10%~90% , non-condensing |
| Vibration | MIL-STD-810H, Method 514.8, Category 4 |
| Shock | MIL-STD-810H, Method 516.8, Procedure I |
| EMC | CE/FCC Class A, according to EN 55032 & EN 55035 |
[1] For sub-zero operating temperature, a wide temperature HDD or Solid State Disk (SSD) is required.
[2] The system was tested while mounted on an aluminum panel measuring 60(W) x 60(D) x 0.3(H) cm in a high temperature environment to simulate in-cabinet conditions. For more information, please refer to the user manual.
ご注文から納品までの流れ「発注方法がわからない」「納品までの流れがイメージできない」そんな不安を解消いたします!


