産業用PC NEW
Nuvo-9166GC
NVIDIA® L4 GPUおよびIntel® 第14世代/第13世代/第12世代Core™プロセッサーに対応し、デュアルPCIeスロットを備えた堅牢なエッジAI推論コンピュータ
BOX型 Core i9-14900Core i9-13900Core i9-12900Core i7-14700Core i7-13700Core i7-12700Core i5-14000Core i5-13000Core i5-12000Core i3-14000Core i3-13000Core i3-12000Pentium Gold G7400Celeron G6900 1GPU DC電源 (or ACアダプタ) GPUコンピューティング ファクトリーオートメーション 監視用 マシンビジョン DC電源対応 PoE
- NVIDIA® L4 GPUおよび追加のPCIeカード1枚に対応
- Intel® 第14世代/第13世代/第12世代 Core™ 24コア/32スレッド 35W/65W LGA1700 CPUに対応
- -25°C~60°Cの広温度範囲での動作に対応した専用放熱設計
- 5つの2.5GbEポートおよび1つのGbEポート(ポート3~6はPoE+オプション対応)
- USB 3.2 Gen2x2 Type-Cポート×1、USB 3.2 Type-Aポート×6
- NVMe SSD対応のM.2 2280 Mキーソケット(Gen4x4)
- RAID 0/1対応の2.5インチSATA HDD/SSDを2台搭載可能
- アドオン拡張用MezIO™インターフェース
製品仕様
| System Core | ||
|---|---|---|
| Processor | Supporting Intel® 14th-Gen Core™ CPU (LGA1700 socket, 65W/ 35W TDP)[1][2] – Intel® Core™ i9-14900/ i9-14900T – Intel® Core™ i7-14700/ i7-14700T – Intel® Core™ i5-14500/ i5-14400/ i5-14500T – Intel® Core™ i3-14100/ i3-14100T |
|
| Supporting Intel® 13th-Gen Core™ CPU (LGA1700 socket, 65W/ 35W TDP) – Intel® Core™ i9-13900E/ i9-13900TE – Intel® Core™ i7-13700E/ i7-13700TE – Intel® Core™ i5-13500E/ i5-13400E/ i5-13500TE – Intel® Core™ i3-13100E/ i3-13100TE |
Support Intel® 12th-Gen Core™ CPU(LGA1700 socket, 35W/ 65W TDP) – Intel® Core™ i9-12900E/ i9-12900TE – Intel® Core™ i7-12700E/ i7-12700TE – Intel® Core™ i5-12500E/ i5-12500TE – Intel® Core™ i3-12100E/ i3-12100TE – Intel® Pentium® G7400E/ G7400TE – Intel® Celeron® G6900E/ G6900TE |
|
| Chipset | Intel® Q670E Platform Controller Hub | |
| Graphics | Integrated Intel® UHD Graphics 770 (32EU) / 730 (24EU) | |
| Memory | Up to 64 GB DDR5 4800 SDRAM (two SODIMM slots) | |
| AMT | Supports Intel vPro/ AMT 16.0 | |
| TPM | Supports dTPM 2.0 | |
| I/O Interface | |
|---|---|
| Ethernet Port | 5x 2.5G Ethernet by I226-IT/ I225-IT and 1x Gigabit Ethernet by I219-LM with screw-lock |
| POE+ | Optional IEEE 802.3at PoE+ PSE for Port 3 ~ Port 6. 100W total power budget |
| USB 3.2 | 1x USB 3.2 Gen2x2 (20 Gbps) port in type-C connector with screw-lock 4x USB 3.2 Gen2x1 (10 Gbps) ports in type-A connectors 2x USB 3.2 Gen1x1 (5 Gbps) ports in type-A connectors |
| USB 2.0 | 2x USB 2.0 ports |
| Video Port (Integrated Graphics) |
1x VGA connector, supporting 1920 x 1200 resolution 1x DVI-D connector, supporting 1920 x 1200 resolution 1x DisplayPort connector, supporting 4096 x 2304 resolution |
| Serial Port | 2x software-programmable RS-232/ 422/ 485 ports (COM1/COM2) 2x RS-232 ports (COM3/COM4) |
| Audio | 1x 3.5 mm jack for mic-in and speaker-out |
| Storage interface | |
|---|---|
| SATA HDD | 2x internal SATA port for 2.5″ HDD/ SSD installation, supporting RAID 0/ 1 |
| M.2 | 1x M.2 2280 M key socket (PCIe Gen4 x4) for NVMe SSD |
| Expansion Bus | |
|---|---|
| PCI Express | 2x PCIe x16 slot@Gen3, 8-lanes PCIe signal in Cassette for installing NVIDIA® L4 GPU and one additional PCIe card |
| Mini PCI Express | 1x full-size mini PCI Express socket |
| M.2 | 1x M.2 3042/3052 B key socket with SIM slot for M.2 4G/ 5G module |
| Expandable I/O | 1x MezIO™ expansion port for Neousys MezIO™ modules |
| Power Supply | |
|---|---|
| DC Input | 1x 3-pin pluggable terminal block for 8 to 48V DC input [1] 1x 3-pin pluggable terminal block for 24V DC input (UL series) |
| Remote Ctrl. & LED Output | 1x 3-pin pluggable terminal block for remote control and PWR LED output |
| Mechanical | |
|---|---|
| Dimension | 240 mm (W) x 225 mm (D) x 110.5 mm (H) |
| Weight | 4.0 kg |
| Mounting | Wall-mount (standard) or damping bracket (optional) |
| Environmental | |
|---|---|
| Operating temperature | With 35W CPU and NVIDIA® L4 GPU -25°C to 60°C [2][3]With 65W CPU and NVIDIA® L4 GPU -25°C to 60°C[2][3] (configured as 35W TDP) -25°C to 50°C[2][3] (configured as 65W TDP) |
| Storage temperature | -40°C ~ 85°C |
| Humidity | 10% ~ 90% , non-condensing |
| Vibration | MIL-STD-810H, Method 514.8, Category 4 (with optional damping bracket) |
| Shock | MIL-STD-810H, Method 516.8, Procedure I (with optional damping bracket) |
| EMC | CE/FCC Class A, according to EN 55032 & EN 55035 |
| Safety | UL 62368-1, IEC 62368-1 (UL series only) |
[1]A BIOS update may be required for the system to recognize 14th/13th-Gen processors. Please contact Neousys Technology for more information.
[2] The system is designed to tolerant 8V to 48V voltage fluctuation. The minimal nominal voltage is required with different system configuration. For system with CPU and L4 GPU, 12V or above nominal DC voltage is recommended.
For system with CPU, L4 GPU and additional PoE+ PD and/or high-watt PCIe card, 24V or above nominal DC voltage is recommended.
[3] For sub-zero operating temperature, a wide temperature HDD or Solid State Disk (SSD) is required.
[4] For CPU operating at 65W mode, the highest operating temperature shall be limited to 50°C and thermal throttling may occur when sustained full-loading applied. Users can configure CPU power in BIOS to allow higher operating temperature.
ご注文から納品までの流れ「発注方法がわからない」「納品までの流れがイメージできない」そんな不安を解消いたします!



